Već 20 evropskih kompanija je otvorilo račune u Gasprom banci radi kupovine ruskog gasa, a još 14 je zatražilo dokumente neophodne za otvaranje računa, prenosi agencija Blumberg.
Agencija navodi da se još 10 evropskih kompanija pridružila onima koje se pripremaju da plaćaju ruski gas u rubljama, ali nije precizirala o kojim je kompanijama reč.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 23. maja saopštio da se plaćanje isporuka ruskog gasa u zemlje Evropske unije i druge države koje su uvele sankcije Rusiji prebacuje u rublje. Putin je potpisao ukaz o tome i saopštio da će, ukoliko „neprijateljske zemlje“ ne budu plaćale gas u rubljama od 1. aprila, Rusija smatrati da nisu ispunile obaveze iz gasnih ugovora.
Zbog odbijanja Bugarske i Poljske da prežu na shemu plaćanja gasa preko Gasprom banke 27. aprila su obustavljene isporuke „plavog goriva“ u te dve zemlje. Blumberg je istog dana preneo navode izvora da je 10 evropskih kupaca ruskog gasa otvorilo račune u Gasprom banci, a da su četiri kompanije već platile gas u rubljama. Nova isključenja evropskih potrošača gasa moguća su, kako je navela agencija, u drugoj polovini maja, kada treba da se isplati sledeća tranša gasa.
Agencija, takođe, navodi da je ruska rublja u 2022. godini postala vodeća svetska valuta na osnovu stepena jačanja prema dolaru. Kurs rublje je od početka ove godine porastao za 11 procenata, prestigavši brazilski real, koji je ojačao za devet procenata u poređenju s dolarom, navodi Blumberg.
Agencija navodi da je ruska valuta ojačala zahvaljujući merama ruskih vlasti protiv zapadnih sankcija. Pored uvođenja kontrole nad kretanjem kapitala, vlasti su obavezale izvoznike da prodaju inostrane valute.