Više od dve trećine omladinaca oseća simptome anksioznosti, a čak polovina mladih osoba misli da ima simptome umerene ili teške depresije. Trećina mladih od 15 do 30 godina su aktivni pušači,iše od trećine tinejdžera je pretrpelo fizičko i digitalno nasilje, a skoro tri četvrtine verbalno, pokazali su rezultati istraživanja Krovne organizacije mladih Srbije, koje se bavilo bezbednošću i zdravljem mladih.
Naime, kao uzroci nasilja prepoznati su loši porodični odnosi, blaga kaznena politika i odsustvo važnih društvenih vrednosti, a kada je reč o zdravlju, najgore su ocenjeni stres na poslu i tokom obrazovanja, neredovna fizička aktivnost, ali i stanje životne sredine.
Miljana Pejić, generalna sekretarka Krovne organizacije mladih Srbije rekla je da je njihov godišnji izveštaj o bezbednosti mladih, prvi put od 2017. godine – od kada se radi, uključio i anketu o njihovom zdravlju.
Prema njenim rečima polovina mladih je prvo alkoholno piće konzumirala već tokom osnovne škole, a četrdesetak odsto tokom srednje.
– Više od polovine ispitanika je izjavilo da je probalo cigarete, a svaka peta mlada osoba je to uradila, ponovo, tokom osnovne škole. Trećina mladih od 15 do 30 godina su aktivni pušači, zbog čega se može zaključiti da određene loše životne stilove i navike mladi stiču mnogo pre takozvane donje granice mladosti – praktično kao deca.