Obavezno pred izbore „NE“ cigaretama, i ovog puta najava – bez konkretnog plana

Od početka 2000-tih Srbija se sprema da kaže jasno “NE” duvanskom dimu. Međutim, svaki put borbu sa ovom štetnom navikom taj dim kao da odnese. Poslednjih godinu dana, a naročito pred izbore, priču o zabrani pokrenula je i odlazeća ministarka zdravlja, koja se po svemu sudeći nada novom mandatu. Pa je pitanje – da li je sve samo predizborno obećanje?

„Ja ću pušit’ dok ne crknem, ako treba. Imam tu cigaru i jednu kafu da popijem dnevno i udare prave baš na to! Neukusno! Doći će do fizičkih obračuna“, tako je izjavila jedna gospođa iz BiH, čija je izjava postala viralna, prenosi N1.

Kao i ova simpatična gospođa koja je pre nekoliko godina postala hit na mrežama, ni ja bez cigarete ne kafenišem, kaže reporter N1i dodaje – ali, ako se mora, mora se. A moraće se – najavljuje opet ministarka zdravlja Danica Grujičić. „Opet“ – jer u poslednjih dvadeset godina to smo čuli, pa… bezbroj puta. Naročito pred izbore.

Naslušao se toga predsednik Udruženja noćnih barova i klubova Beograda. Realizaciju te zamisli ne očekuje skoro.

„Možda će to biti krajem 2024. ili 2025, to se već nekoliko puta najavljivalo. Ali niko od nas zaista ne razume ni šta je ideja, ni šta je plan“, navodi Miša Relić iz Udruženja noćnih barova i klubova Beograda.

Konkretnog plana ni nema. Tu je Nacrt zakona, pravilnici tek treba da se osmisle. Njima bi trebalo da se definiše šta je uopšte zatvoreni prostor u kom će pušenje potpuno da se zabrani.

Tu je, za sada, samo predlog da se stane na put i e-cigaretama. Izvesna je isključivo ministarkina briga.

„Vi imate veliki broj mladih ljudi koji ne mogu ni da borave u klubovima, niti se osećaju dobro posle boravka u njima, u kafanama i restoranima. Zato što, zaista, ne možete da dišete tamo od količine dima koja postoji“, kaže ministarka zdravlja Danica Grujičić.

Da bi dim ovog puta zaista mogao da se protera iz lokala, građani uglavnom nisu uvereni:

„U teoriji – verovatno, u praksi nisam sigurna koliko je to izvodljivo u ovoj zemlji“.

„Sa ovom vlašću je sve moguće. Tako da me ne bi iznenadilo da ukinu“.

„Teško… teško u neko dogledno vreme“.

Kad god to bilo, ugostitelji traže dijalog. Da i njih, koji će takođe biti pogođeni, neko, nešto pita.

„Kao i u svim državama u okruženju 30% je minimum koliko će nam pasti promet, samim tim zatvoriće se najmanje 20-30% lokala, a ovi drugi će jednostavno raditi sa manjim protokom novca, samim tim sa manje PDV-a“, kaže Relić.

Pa pre donošenja zakona o zabrani pušenja, Relić očekuje razgovor i uputstvo za pripremu i prilagođavanje. A ne da sve ide, što bi se reklo „preko kolena“ samo da bi se nešto uradilo.

Povezane vesti

DRUŠTVENE MREŽE

Najnovije vesti