Svetska industrija će morati da uloži sedam biliona dolara kako bi se obezbedile dovoljne zalihe prirodnog gasa i izbegle krize u periodu do 2050. godine, piše Blumberg, pozivajući se na proračune japanskog Instituta za ekonomiju energetike (IEEJ).
Kako se navodi, investicije će biti potrebne za izgradnju novih i proširenje postojećih postrojenja za tečni prirodni gas (LNG), kao i za otkrivanje i eksploataciju novih nalazišta gasa usred prelaska mnogih zemalja sa uglja na čistije izvore energije.
U prognozi japanskog instituta pretpostavlja se smanjenje emisija štetnih gasova za 56 odsto do sredine veka. Međutim, u scenariju gde emisije ostaju na sadašnjem nivou do 2050. godine, svetu će biti potrebno skoro 10 triliona dolara da izbegne nestašicu prirodnog gasa, predviđa IEEJ.
Različite prognoze o potražnji za gasom u narednim godinama otežavaju planiranje za budućnost, a što čini kompanije nesigurnim po pitanju ulaganja u nove izvore snabdevanja, upozorila je Međunarodna gasna unija (IGU) u nedavnom izveštaju.
“Neizvesnost potražnje bez presedana i nedovoljan nivo ulaganja u prirodni gas, gas sa niskim sadržajem ugljenika i obnovljive izvore gasa dovode energetsku tranziciju u opasnost, podrivajući energetsku pristupačnost, bezbednost i održivost”, navodi IGU.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) upozorila je prošle nedelje da su globalna tržišta gasa ušla u „novi i neizvesniji” period koji će verovatno karakterisati sporiji rast i veća nestabilnost, te da bi do kraja decenije moglo doći do novih rekorda u globalnoj potražnji, prenosi RT Balkan.