Naftna industrija Srbije (NIS) ostala je bez ruske nafte koja se doprema preko Jadranskog naftovoda Janaf, zbog šestog paketa sankcija Evropske unije prema Rusiji, potrvrdilo je Ministarstvo energetike, a prenela Radio-televizija Srbije (RTS). U Udruženju naftnih kompanija Srbije kažu da to neće smanjiti koiličine nafte u Srbiji.
“Nafte neće biti manje, ta ravnoteža između ponude i tražnje biće otrilike ista jedino što nafta iz ovog regiona mora da završi negde drugde a nafta iz nekog drugog regiona bi trebalo da dođe do Evrope”, smatra Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.
On smatra da će zbog toga najveće troškove imati Evropa, kao i da će gužva koja može nastati narednih šest meseci oko kupovine te nafte, sigurno podići njenu cenu u Evropi. Podseća i da postoji način snabdevanja auto-cisternama.
“To je skuplji vid trasporta, ali verujte mi smo već duže u periodu samo da goriva ima, pa neka taj trasport bude skuplji”, naglašava Mićović.
U Ministarstvu energetike objašnjavaju da Srbija nije jedina zemlja pogođena novim paketom sankcija, kao i da država čini sve kako bi se obezbedili alternativni izvori, sigurno snadbevanje i veće zalihe nafte.Brisel je dao rok od šest meseci članicama Unije da se završe postojeći ugovori i nabavke sirove nafte, a za derivate tranzicioni period je osam meseci.
Kako se dodaje, Srbija uvozom pokriva dve trećine potreba za naftom i derivatima, a petinu iz Rusije. NIS bi sada, kako se dodaje, mogao da uvozi sve ostale vrste sirove nafte sem ruske, a pored iračke nafte, manje količine, kako se dodaje, uvozili smo iz Kazahstana.
Naftne derivate i NIS i druge kompanije dopremaju Dunavom, baržama. Ponovo će proraditi i drumski i železnički trasport, ali kako se objašnjava, ti oblici prevoza su i skuplji.
Od naftnog embarga izuzete su članice Unije koje se snabdevaju preko naftovoda i neke zemlje koje imaju izlaz na more.
Iako će se embargo primenjivati tek krajem godine, sama najava je uzdrmala je berze, pa je barel već dostigao 121 dolar.