Nakon 2035. godine, novi automobili sa SUS motorima u EU će moći da koriste samo sintetička goriva, ili e-goriva, dok će im fosilni dizel i benzin biti zabranjeni.
Mada je e-gorivo CO2 neutralno kada se proizvodi “zelenom” energijom, ono i dalje izgara, pa nastaju štetne čestice, a u gradskim središtima izduvni gasovi su i dalje štetni za ljude i životinje.
E-goriva nastaju u idealnom scenariju, izdvajanjem vodonika iz vode putem elektrolize, a struja potrebna za tu elektrolizu dolazi od energije vetra i sunca, pa se u hemijskom procesu dodaje CO2 iz vazduha.
Goriva se smatraju CO2 neutralnima jer se za njihovu proizvodnju uzima CO2 iz atmosfere, a potom se vraća u atmosferu pri sagorevanju u motorima. Do sada su se ovakva goriva proizvodila u malim pilot postrojenjima, ali nemački Autobild piše da proizvodnja u laboratorijskim uslovima rezultira cenom litre goriva od 4,50 evra.
To, svakako, nije konkurentno u poređenju sa fosilnim gorivima, ali ako se e-goriva budu proizvodila u velikoj meri i ako se proizvodnja optimizuje, cene će verovatno biti niže.
Evropska ekološka organizacija Transport & Environment (T&E) predviđa cenu e-goriva od 2,80 evra po litru 2030. godine, a grupa eFuel Alliance veruje da je cena od 1,45 do 2,24 evra moguća do 2050. godine.
Ova lobistička udruga procenjuje da će troškovi proizvodnje pasti na nivo između 0,70 i 1,33 evra po litru 2050. godine. To su troškovi proizvodnje, a finalna prodajna cena zavisi od razvoja poreza i dodatnih troškova u sledećih 27 godina.