Elektronske cigarete – izuzetno štetne, ali i popularne među mladima

Elektronske cigarete su štetne kao i svi drugi duvanski proizvodi, uprkos tome što ih duvanska industrija reklamira kao manje štetne ili kao sredstvo za odvikavanje od pušenja, nalazi su Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

Svetska zdravstvena organizacija jena sednici Okvirne konvencije o kontroli duvana predstavila poseban izveštaj o elektronskim cigaretama i sličnim proizvodima, razmatrajući glavne podatke i dokaze o štetnosti ovih proizvoda koji su tada bili dostupni, navodi za RSE SZO u Srbiji.

Utvrđeno je da aerosol odnosno tečnost u okviru e-cigareta obično uključuje različite hemijske supstance. Mnoge od ovih hemikalija su toksične i poznato je da mogu uticati na zdravlje što za rezultat ima patološke promene u različitim organima.

Ono što je isto za sve države na Zapadnom Balkanu jeste da je zakonom zabranjena prodaja duvanskih proizvoda mlađima od 18 godina.

SZO je postavila pitanje da li novi proizvodi na tržištu, poput elektronskih cigareta i zagrejanog duvana, privlače nove korisnike, naročito mlade.

Istraživanje rađeno u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) 2019. godine o upotrebi duvana kod školske dece i mladih obuhvatilo je i pitanje konzumacije elektronskih cigareta.

Na velikom uzorku djece, od 5.500, koja pohađaju osme i devete razrede osnovnih i prve razrede srednjih škola u Federaciji BiH, znači u uzrastu od 13 do 15 godina, njih 11 posto trenutno koristi elektronske cigarete, dečaci češće nego devojčice.

U Republici Srpskoj slična istraživanja nisu rađena, a kako je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite navelo u tom entitetu “trenutno nije regulisana upotreba elektronske cigarete”.

U Srbiji je elektronsku cigaretu probalo šest odsto učenika starosti od 13 do 15 godina, podaci su Globalnog istraživanja o upotrebi duvana sprovedenog u Srbiji, navode u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”. Poseban problem i izazov, ukazuju u Institutu, predstavlja korišćenje više duvanskih proizvoda, dok više od petine učenika tog uzrasta pored elektronskih cigareta koristi i cigarete i nargile.

“Trenutni dokazi ukazuju na to da su elektronske cigarete štetne po zdravlje, a posebnu zabrinutost izazivaju posledice po zdravlje maloletnih osoba i trudnica”, navode u Institutu za javno zdravlje Srbije.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, elektronsku cigaretu tokom života probalo je 7 odsto stanovnika. Oni koji su ih probali najčešće su to učinili iz radoznalosti (65%), dok je 15% probalo elektronsku cigaretu za odvikavanje od pušenja ili kao zamenu za smanjenje popušenih cigareta (12%).

Procene nadležnih službi u Crnoj Gori su da 20.000 do 30.000 crnogorskih građana konzumira ovu vrstu cigareta.

 

Povezane vesti

DRUŠTVENE MREŽE

Najnovije vesti