Poslednjih godina u Negotinskoj krajini udvostručena je površina vinograda. Država i lokalna uprava subvencijama podstiču podizanje mladih zasada, pa se u negotiskom kraju ponovo proizvode vina koja su nekad nagrađivana na međunarodnim sajmovima, javlja RTS.
Tehnolog po struci, Negotinac, sa četvoro dece i suprugom koja je hemičar, vratio se Vladimir Frunzurelović posle studija u rodno mesto, zasadio mlade vinograde na šest hektara i potpuno opremio vinariju u kojoj proizvodi oko 50 hiljada litara vina godišnje. Pored standardnog, proizvodi i specijalno dezertno vino, koje se pominje u zapisima Vuka Karadžića kao “Pelenaš”.
“Dodavali su razne vrste bilja i samim tim vino je moglo duže da traje tokom zime, zaslađivali ga medom, vinskim destilatom. U nekim zapisima našli smo da je to vino Hajduk Veljko sa Vukom Kardžićem pio”, objašnjava Vladimir Frunzurelović vinar iz Negotina.
Samo desetak kilometara dalje u selu Miloševo, porodica Stančić obrađuje svoju plantažu kupina. Jedini su u ovom delu Srbije koji su registrovali vinariju voćnog vina, a sada grade i degustacionu salu za goste.
“Planiramo da kad ljudi dođu da probaju naše vino da vide ko smo, šta smo, kako to radimo i da se uvere u kvalitet vina koje kupuju”, navodi Goran Stančić, vinar iz sela Mirovo.
Ohrabruje slika da se obnavljaju vinogradi u Negotinskoj krajini. Uglavnom su to stare autohtone sorte.
O tome Dragan Radosavljević, opštinski većnik za poljoprivredu kaže: “Imamo kvalitetna vina jer se vraćaju stare autohtone sorte, već čuvene crne tamjanike, začinka i od tih sorti prave se izuzetna vina koja svake godine osvajaju prve nagrade.”
Agrarni budžet opštine Negotin je oko dvadeset miliona dinara, a dobar deo novca izdvaja se za subvencionisanje mladih zasada. Vinski turizam i ugostiteljstvo ponovo zauzimaju važno mesto u ekonomskom napretku ovog kraja, kao što je to bio slučaj pre jednog veka kada je vino iz Negotina išlo brodovima u Francusku i prodavalo se za dukate.